O firmě
Za značkou Final stojí bratři Maarten Smith a Michiel Smits, kteří v roce 1989 založili firmu Final Sound. Hlavním zaměřením společnosti byl vývoj a výroba vysoce kvalitních elektrostatických reprosoustav. V poměrně krátké době firma nabídla poměrně široký sortiment, který postupně získal mnoho skvělých ocenění pro jedinečné zvukové vlastnosti jednotlivých modelů. Sortiment značky byl celosvětově distribuován předními lokálními distributory s výraznými obchodními výsledky. I přes tento obchodní úspěchy bratři Smitsové opustili firmu v roce 2004, krátce poté co dominantní poddíl převzal zahraniční investor s novým manažérským týmem. Následně v roce 2008, tedy v poměrně krátké době bez účasti bratří Smitsů, firma Final Sound ukončila svou výrobu. Nicméně v roce 2021 Maarten Smits za podpory svého bratra opět vzkřísili značku Final a pod označením Final Audio představili bohatý sortiment skvěle hrajících a designově atraktivních reprosoustav, které se záhy stali součástí našeho přísně selektovaného sortimentu.
Inovace od Final Audio
V současné době je společnost Final Audio předním inovátorem ve vývoji a výrobě vysoce kvalitních reprosoustav s elektrostatickou technologií. Již v roce 2002 bratři Smitsové obdrželi americký patent na průlomovou technologii, která umožnila výrobu modulárních elektrostatických reprosoustav, tedy reprosoustav s elektrostatickým panel odděleným od audio elektronických obvodů a transformátoru. Tato technologie značně zjednodušila celkový výrobní proces, snížila náklady na výrobu a rozšířila tržní potenciál kvalitních elektrostatických reproduktorů nejen v kategorii highendových reprosoustav, ale také v rychle rostoucí oblasti domácích kin a také plochých plazmových televizorů a LCD displejů vybavených elektrostatickými akustickými měniči. V roce 2004 byla podána další patentová přihláška na nejnovější technologický průlom – princip invertoru. Tam, kde klasická konstrukce elektrostatických měničů vytváří zvukový signál mezi kladně a záporně nabitými statorovými desky na obou stranách mylarové membrány, tak aby tato membránu byla přitahována na jednu nebo druhou stranu a tím vytvářela zvukové vlny, technologie Final tento proces „invertuje“ přenesením zvukového signálu na membránu s napařenou vodivou vrstvou. Takto je vytvářena zvuková energie, která je detailnější, jasnější s mnohem živějším charakterem. Takovýto elektroakustický měnič zásadně mění způsob šíření zvukových vln i celkový akustický výkon vydávaný přes přední stranu reproduktoru, což nejenže výrazně zlepšuje kvalitu samotného zvuku, ale také podstatně snižuje výrobní náklady na výrobu samotného měniče. Tato technologie však také poskytuje podstatně prostorovější zvukový obraz, který je pro elektrostatické měniče charakteristický. Jednoduchost nového měniče umožňuje, aby celková impedance reprosoustavy zůstala výrazně nad 4 ohmů, což umožňuje použití méně výkonných zesilovačů k spolehlivému vybuzení těchto reprosoustav. Až dosud vyžadovaly elektrostatické reprosoustavy vysoce výkonné a drahé zesilovače se 100 až 200 watty hudebního výkonu na kanál. Pro vybuzení reproduktoru s invertní technologií však stačí zesilovač od výkonu 35 wattů, nejlépe konstruovaný v třídě A.
Ještě více inovací
Aktuální produkce elektrostatických reprosoustav Final Audio je založena na zásadě vysoké technologické kvality. Vyrobit dobře fungující a především dlouhodobě spolehlivý elektrostatický panel vyžaduje zvláštní úsilí. Každý elektrostatický panel má vodivou fólii. Vodivá vrstva by měla mít stejnou hustotu na každém čtverečním centimetru fólie. Pokud ne, zrychlení se bude lišit v jednotlivých částech membrány a ta ztratí dynamiku. To způsobí, že některé frekvence budou mít menší intenzitu. Zarytí milovníci elektrostatických reproduktorů také vědí, že starší membrány vyžadovaly určitou údržbu. Například vodivost starších vodivých materiálů se mohla časem zhoršit, protože tyto materiály byly citlivé na UV záření, a po několika letech bylo nutné membránu vyměnit. Společnost Final Audio však přestavila s několik chytrých inovativních nápadů v konstrukci membrány. Díky novým výrobním technologiím a pokročilým materiálům je hustota membrány extrémně rovnoměrná. Materiál je velmi pevný a necitlivý na znečištění a zcela inertní vůči UV záření. Membrána je také velmi stabilní a energeticky úsporná. Pokud reprosoustavy nějakou dobu nepoužíváte, napájení panelů se automaticky vypne. Panel tím přitahuje méně prachu a déle vydrží. Když reprosoustava zaznamená signál, automaticky se zapne napájení a elektrostatický systém je ihned plně funkční a připraven na reprodukci. Díky tomu jsou panely Final Audio velmi odolné, vysoce výkonné a zvukově extrémně transparentní, stejně jako byste poslouchali živou hudbu.
Zásadní filosofií ve Final Audio je schopnost nehledat inovace tradičních řešení, ale tyto řešení hledat „out of the box“. Prakticky žádný jiný výrobce představil tak zásadně nová řešení, která by čelila výše uvedeným technickým problémům. Statory tradičních elektrostatických reproduktorů bývají vyrobeny z kovu. Final Audio alepoužívá plastové statory z polymethylmethakrylátu (PMMA), lidově nazývaným plexisklem. Tento materiál je extrémně plochý, takže vzdálenost k membráně je všude konstantní. Tím může být vzdálenost mezi statorem a membránou podstatně zmenšena a reproduktor tak získá vyšší účinnost. Na vnitřní straně statoru z PMMA je nanesena vodivá vrstva. Avšak pouze na vnitřní straně, takže na vnější straně (směrem k posluchači) se neobjevuje žádný náboj a nehrozí žádné nebezpečí zasažení uživatele při dotyku. Navíc stator z akrylátu umožňuje různé množství a hustotu otvorů propouštějících zvukové vlny. Tyto otvory mohou mít různé tvarové vzory. Například různé vzájemné rozestupy a velikosti, pokaždé jiné pro oblasti s vyzařováním vysokých, středních a nízkých kmitočtů. Takto správně konfigurovaný povrch odstraňuje efekt, kdy reprosoustavy produkují ideální zvukový obraz pouze v jednom pevně stanoveném poslechovém místě. S novými elektrostatickými reprosoustavami Final Audio je „normální“ stereo obraz prakticky stejně vykreslený bez ohledu na přesnou polohu poslechu. Vodivá vrstva na statoru je nanášena pomocí technologie modifikovaného injekčního tisku, který společnost Final Audio speciálně přizpůsobila a vyvinula pro své produkty. Tato technologie umožňuje extrémně rovnoměrnou hustotu nanášení vodivého materiálu. Vzhledem k plochosti PMMA a stejnoměrnosti vodivosté vrstvy se zkreslení ještě více snižuje. Při konstrukci reprosoustav ale také nebyl opomíjený atraktivní design celých reprosoustav. Čelní statory z PMMA které jsou pro celkový design nejpodstatnější lze dodat v jakékoli myslitelné barvě a dokonce může být zcela transparentní. Vnější rám může být dodán také v jakékoliv barvě, dokonce i chromovaný.
Je z čeho vybírat
Současný sortiment reprosoustav Final Audio obsahuje nejen čistě elektrostatické modely, ale také modely hybridní – tedy kombinované s klasickými hlubokotónovými reproduktory. Každý, kdo chce elektrostatické reprosoustavy s kompletním frekvenčním rozsahem, musí udělat ústupky. Takový reproduktor je prostě velmi velký. Jelikož výchylka fólie je omezená, je nutné zvětšit povrch, aby se realizovaly rozdíly v tlaku vzduchu a tím dosáhlo nejnižších frekvencí. Proto je Final Audio Model 12 vysoký téměř 180 cm a vyšší Model 15 dosahuje něco málo přes 2 metry! Díky svým rozměrům tak Model 15 dokáže reprodukovat frekvence od 45 Hz a Model 12 může hrát od 48 Hz. pokud však takto rozměrné a cenově náročnější modely nelze z jakýchkoliv důvodů použít, nabízí se právě možnost použití hybridních modelů, kde elektrostatický měnič dodá výslednému zvuku skvělou prostorovost, čistotu a analogový charakter, zatímco klasický hlubokotónový měnič v basreflexové ozvučnici v dolní části reprosoustavy obstará nejhlubší kmitočty pro zcela vyrovnaný frekvenční rozsah.
Filosofii firmy nejlépe popisuje Maarten Smits, hlavní inženýr a majitel společnosti Final Audio: „Pevně věříme, že naše sofistikovaně navržené a kvalitně vyrobené reprosoustavy mohou obohatit váš život o chvíle radosti až čisté extáze z poslechu vaší oblíbené hudby. Vše, co děláme, je zaměřeno na prezentaci zvukového zážitku tak realistickým a živým způsobem, že se ponoříte do hudby až se budete moct dotknout téměř každé noty. Jsme si jisti, že se bude jednat o pocit a zkušenost, kterou jste nikdy předtím nezažili. Prostřednictvím našich technologií a vysokých standardů kvality vám pomůžeme znovu objevit veškerou vaši hudbu, ať už je z analogového nebo digitálního zdroje. Výsledný zvuk je reprodukován tak, jak to hudebníci zamýšleli při vzniku nahrávky. Snadno si tak lze představit vášeho oblíbeného hudebníka živě na pódiu. Přímo před vámi, kdykoli budete chtít“.