O firmě
Produkce švýcarské firmy Precide, do jejíhož portofolia značek patří i sluchátka Ergo, je tak trochu „futuretro“. V případě těchto sluchátek nejde o žádnou horkou novinku, nýbrž nepřekonaného solitéra, který svým designem předběhl dobu. Sluchátkové zesilovače Ergo zase připomínají navenek spartánskou techniku z počátků highendu, kdy o zvuk šlo vždy „až v první řadě“. V minulosti byl součástí konstrukčního týmu firmy Precide také legendární konstruktér Dr. Oscar Heil. Ten celosvětově proslul tak podstatnými vynálezy a patenty, jako je konstrukce tranzistoru Mos-Fet nebo prvního mikrovlnného generátoru, základu dnešních radarů, pojmenovaném po svém tvůrci – Heil tube.
Sluchátka Ergo
Zakladatel společnosti Precide, Martin Dürrematt, hovoří o chodu společnosti a vývoji sluchátek Ergo: „V roce 1993 jsme začali vyrábět reproduktory Heil A.M.T., kdy Dr. Oscar Heil navrhl zcela nový typ reproduktorové membrány – Air Motion Transformer. Následně jsme se rozhodli tento měnič použít i v několika modelech sluchátek. Tak vznikly první sluchátka Jecklin Float. Následně jsme vstoupili trh s novou sluchátkovou řadou Ergo, protože jsme chtěli sluchátka, kde bychom mohli uplatnit výbornou kvalitu Heilova principu použitou u reproduktorů A.M.T. Pustili jsme se do práce a zakrátko jsme byli schopni vyrábět novou membránu ve tvaru složené „harmoniky“, tak, že bylo možno reprodukovat i širší kmitočtové spektrum než je obvyklé“. Nejpozoruhodnější funkce sluchátek Ergo A.M.T. je extrémně rychlá reakce na podněty – to zajišťuje přesnou fázi v celém frekvenčním spektru a výbornou dynamiku, stejně jako velice široké spektrum frekvencí. Je tedy možné slyšet hudební detaily, které obvykle nemohou být reprodukovány jinými měniči použitými u konvenčně konstruovaných sluchátek. Tyto sluchátka jsou velmi dobře přijímány audiofily i kritikou ve všech zemích světa.
Vývoj sluchátek Ergo
Během vývoje sluchátek Ergo se jejich celkové konstrukční provedeni opíralo o rozsáhlou studii anatomie a akustických vlastnosti lidského ucha a hlavy. Takovéto studie ukázaly, že nemá význam, aby značka Ergo šla s „davem“ a vyvinula pouhá další standartní sluchátka. K dosaženi nezkreslené hudební reprodukce ve vysoké kvalitě, maximálního uživatelského komfortu a vyloučeni únavy posluchače bylo jediným řešením vyvinout sluchátka v netradičním provedení.
Při vývoji těchto sluchátek konstruktéři vycházeli z následujících aspektů:
– sluchátka Ergo musí spočívat mírnou silou (řádově desítky gramů) na vrcholku hlavy, která bude rovnoměrně rozložená ve velké ploše. Diky této nepatrné váze a měkkému pěnovému polštáři v hlavovém mostu nastává naprosto nenásilný tlak a je tak umožněno přirozené „dýcháni“ povrchu hlavy.
– v zadní části každé sluchátkové mušle bude umístěn pěnový blok, který se jemně bude opírat o hlavu za každým uchem čimž nebudou vznikat žádné tvarové deformace ušního boltce. Ty by narušovaly přirozené zvukové pole vytvořené reproduktory v sluchátkových mušlích.
– reproduktory ve sluchátkových mušlích musí být ve správné poloze vůči uším posluchače, čimž je zajištěn optimální vertikální a horizontální úhel šířeni zvuku.
– sluchátkové mušle nesmí být ve fyzickém kontaktu s ušima. Vzniklé mezery umožňují proudění čerstvého vzduchu odspodu, čimž je zabráněno jevům běžným u konvenčních sluchátek jako je přehřátí, pocení a poslechová únava.
Výsledkem těchto logických kroků jsou sluchátka Ergo. Ty reprodukují zvuk zcela jinak, než kterákoliv jiná sluchátka. Bez zabarvení způsobeného zkreslením, čistě a přirozeně. Jejich konstrukce a kvalita měničů je příčinou, že reprodukovaný zvuk nemá dokonce ani většinu nectností, které jsou známé u většiny reproduktorových soustav. Proto sluchátka Ergo umožňují po dlouhé hodiny poslouchat hudbu, aniž by si uživatel byl vědom toho, že má sluchátka nasazena, tedy bez obvyklých známek únavy, vyskytující se u konvenčních sluchátek.
Jedinou možností, jak vyzkoušet opravdové přednosti sluchátek Ergo, je fyzicky je vyzkoušet u některého z prodejců značky Ergo.